Tady bych měla začít tím, co to vlastně urbex je, jak jsem se k němu dostala, jaká jsou pravidla a podobně.
Urbex je zkráceně Urban exploration, což by se do češtiny dalo přeložit jako městský průzkum. Ale to by bylo zavádějící, takže já se budu držet výrazu Urbex. Průzkum se totiž zaměřuje na opuštěné, normálně nepřístupné lokality, továrny, domy, celá města a tak. Co je a co není Urbex, to si každý určuje sám, já osobně beru všechno, kam se nedá dostat legálně. To, že si někdo zaplatí komentovanou prohlídku Pripjati, to já osobně už za Urbex nepovažuji.
Jedna z hlavních otázek ohledně Urbexu, kterou dostávám často, je jestli je Urbex nebezpečný. Odpověď je ano. Člověk si musí uvědomit, že prolézá staré, někdy mnoho desítek let opuštěné, budovy a nikdy neví, v jakém stavu tyto budovy jsou. O tomhle mohu sama vyprávět, po návštěvě jedné budovy jsem skončila v nemocnici se zlomenou pánevní kostí, zlomeninou dvou obratlů a pár dalších kostí. Je to riziko, kterého si každý urbexer musí být vědom.
Další nebezpečí, které hrozí při průzkumu, jsou lidé bez domova, squateři, narkomani a podobné existence, které využívají volných prostor. S tím jsem se osobně setkala jen jednou, hned na svém prvním průzkumu, kde jsem vlezla do podzemních prostor, kde spalo asi 15-20 bezdomovců. Nic moc zážitek, ale dostala jsem se ven celá a bez úhony. Ale na kamarádku v jednom objektu zaútočil feťák se železnou tyčí v ruce.
Další častá otázka je, jestli je Urbex nelegální. Ano, je. Každý objekt má svého vlastníka, ať už jedince, nějakou společnost nebo třeba město či stát. Pak už jen záleží na tom, jestli vás někde chytnou, jak moc to bude policie když tak řešit. Pokud se člověk pohybuje po zřícenině třeba mlýnu, který je ještě ke všemu bez oplocení, z toho nikdo nic dělat nebude. Pokud se člověk dostane do objektu, který je zajištěný a má tu smůlu, že je při tom přistižený, tak už může být zajištěn, obviněn z vloupání, dokazovat, že tam nekradl, že tam nic nezničil a podobně. S tím naštěstí nemám osobní zkušenosti =)
U Urbexu platí pravidla, která by měl každý dodržovat, což teda není skutečnost, protože Urbex je čím dál tím víc populárnější a spousta lidí prostě nemá mozek. Hlavním pravidlem je nesdělovat veřejně lokace. Tohle dává smysl, jak už jsem psala, je poslední dobou hodně lidí, co se Urbexu věnuje a spousta z nich si dělá, co chce, lokace ničí, odnáší věci, dělá bordel, několik objektů bylo zapáleno. K tomuhle snad jen pár srovnávacích fotek, ukradených z webu urbex.cz. Zároveň se nedoporučuje zveřejňovat fotky vnějšku budovy, přístupové cesty nebo natáčet videa, jak se do objektu dostat.
autor: urbex against theft
Druhé pravidlo už jsem lehce nakousla u prvního pravidla. Neničit, nekrást, nechávat místo ve stavu, v jakém jsme ho našli. Tohle je jasné jak facka, ale je tolik TOLIK lidí, co tohle nedodržuje. Na různých bazarech jde narazit na různé ukradené věci z opuštěných budov, je to příšerné. V jednom objektu zmizel skoro všechen nábytek, lidé si odnáší sklenice z barů, talíře z restaurací, knihy a osobní věci z budov.
První pravidlo budu u všech svých Urbex příspěvků psát pokaždé, najde se totiž spousta lidí, kteří se neustále na lokace ptají a když je člověk odmítne prozradit, tak je mu nadáváno. Existuje spousta webových stránek, kde lze lokality dohledat, na FB se dají najít skupiny, které se zaměřují na pomoc do začátku a kde zkušenější urbexeři zaučují nováčky.
Odkazy na některé mé oblíbené urbex stránky a stránky, kde hledám inspiraci a lokace:
A můj vysněný Urbex cíl? Abcházie, země, která je vlastně jeden velký Urbex a která prakticky ani neexistuje. Ale o ní chystám samostatný článek.