úterý 11. května 2021

Friedrich Karl Berger

Friedrich Karl Berger 1959


     Tohle je případ starý i nový. Friedrich Karl Berger byl totiž strážce v koncentračním táboře Meppen a celých 75 let se mu dařilo se schovávat před spravedlností. Jak už se to těmhle šmejdům dařilo.

      Friedrichovi je nyní 95 let a doteď žil šťastným životem v Tennessee v USA. Friedrich má stále Německé občanství a dokonce pobírá z Německa vojenský důchod. Ten pobírá protože byl u námořnictva. Friedrich ovšem nepopírá, že sloužil v koncentračním táboře. Dle jeho slov mu ale bylo jen 19 let a sloužil jako stráž, bez zbraně a nikdy se nepodílel na zabíjení. Očití svědkové ale tvrdí, že byl součástí pochodu smrti, kdy vězni museli jít dva týdny do jiného tábora a při němž zahynuli desítky lidí. A právě ze smrti těchto lidí má být Berger spoluzodpovědný.

      Berger se narodil roku 1925 v malém Německém městě Bargen, jako náctiletý nastoupil k námořnictvu a pak byl poslán do koncentračního tábora Meppen jako pomocník SS velitelům tábora, kde sloužil ke konci války a pak se, dle svědků, měl zůčastnit také právě pochodu smrti.

      Meppen by součástí většího komplexu pracovních táborů Neuengamme, které byly v provozu v průběhu let 1938 až 1945. Jako v každém koncentračním táboře i tady byly podmínky příšerné a vězni zde pracovali až do úplného vysílení. Dle statistik zde na přelomu let 1944 a 1945 umíralo okolo 1700 lidí měsíčně a celkový počet obětí za celou dobu fungování se odhaduje na více jako 50 000 lidí. Ale to jsou jen statistiky, kdo ví, kolik lidí zde zemřelo opravdu.

       Po válce se Berger dostal do Ameriky, stejně jako nespočet dalších příslušníků SS, kde se nakonec usídlil právě v Tennessee. A jak se přišlo na jeho minulost? Byla to vlastně úplná náhoda a neúnavná práce lidí, kteří si říkají Nazi hunters a policie.

       V roce 1945 bombardéry RAF (Royal Air Force) potopily německou loď SS Thielbek. To byla loď vyrobená v roce 1940, původně měla sloužit jen na převoz nákladu. Bohužel 3.5.1945 vezla úplně jiný 'náklad'. Loď byla úplně plná vězňů právě z koncentračního tábora Neuengamme a také z Stutthofu a Mittelbau-Dory. Na palubě jich bylo 2 800. Plus posádka, ale upřímně, kdo by počítal je. Jen pouze 50 vězňů přežilo potopení lodi, ostatní se buď utopili nebo byli zabiti přímo při zásahu.

     A proč že nás vlastně zajímá tahle loď a její potopení? Protože na této lodi se také nacházely záznamy z těchto koncentračních táborů, včetně jmen lidí, kteří tam sloužili. V roce 1950 loď našli potápěči a většinu dokumentů se jim podařilo vyzvednout napovrch. To tedy bylo v roce 1950, ale spojit Bergera se záznamy z lodi se podařilo až roku 2020. Je až neuvěřitelné, že se najdou stále lidé, co si dávají takovou práci a snaží se najít zbytky válečných zločinců.

      A pak to šlo všechno naopak neskutečně rychle. Usvědčující dokumenty se dostaly na stůl soudci pro imigrační záležitosti a ten prakticky okamžitě podepsal rozhodnutí o deportaci Bergera zpět do Německa. Berger si sice najal právníka, který se toto rozhodnutí snažil napadnout, argumentoval tím, co tvrdil sám Berger a to tím, že on tam byl jen krátce, neměl zbraň a rozhodně se nepodílel na žádném zabíjení a ani na pochodu smrti. A také samozřejmě jeho věkem. Ale veškeré jeho snahy byly marné.

     20.2.2021 Berger dorazil zpět do Německa, po neskutečně dlouhé době. Zde měl německý soud posoudit, zda je důkazů dostatek na to, aby byl Berger uvězněn. Na letišti v Hamburku si ho převzali vyšetřovatelé a převezli ho do Celle, což je město v Dolním Sasku, kde se měl případ projednávat. Berger prohlásil, že je ochotný spolupracovat a podrobit se výslechu, samozřejmě za účasti svého právníka a vyšetřovatelům prakticky zopakoval vše, co říkal předtím.

       Člověk by si řekl, že když se přiznal, tak by to měl být jasný případ. Navíc jsou naživu ještě svědci, kteří potvrdili, že se účastnil pochodu smrti. Jasný případ, že? Hmmm... Prý ne. Státní zástupce případ zamítl a Bergera propustil na svobodu. Ten zůstává v Německu, bez rodiny, zpět do USA se vrátit nesmí.

      Když tak nad tím přemýšlím, tak tohle bude asi jeden z posledních případů, kdy se podařilo dopátrat někoho, kdo sloužil v koncentračních táborech. Už je to tak neskutečně dlouho, moc jich naživu už nebude. Neskutečně mě štve, kolik jich uniklo, hlavně do Ameriky, kde si žili svůj 'americký sen'. A když už se konečně podaří někoho dopátrat, tak to nechají být. V tomhle případě bych ani nekoukala na věk, však oni na něj v těch táborech také nekoukali....


Friedrich Karl Berger 2012


Žádné komentáře:

Okomentovat

Svatoslav Štěpánek

Svatoslav Štěpánek       Z Japonska zpátky domů, do České Republiky. Jméno Svatoslav Štěpánek jsem až donedávna neznala. A to mám o české kr...